מיפוי ומדידות

תחומי עניין

מהם התחומים הנכללים תחת הקטגוריה הזו של מיפוי ומדידות? אם אתם מחפשים "מודד מוסמך", בטח תרצו לדעת קצת על עולם התוכן שמורכב מ-2 המושגים הללו "מיפוי ומדידות".

עולמם של המודדים המוסמכים בישראל רחב ומגוון. ישנם חברות להם יש רק מודד מוסמך אחד ומנגד ישנם חברות גדולות יותר, עם 7 מודדים מוסמכים ואף יותר.

חברות שונות למיפוי ומדידה מתמחות במגוון תחומים ולכן לא כל מודד מוסמך שאליו תפנו יוכל/ישמח לבצע עבורכם את עבודת המיפוי בה אתם חפצים.

ישנם מודדים מוסמכים רבים שרוב עבודתם מתבצעת עבור קבלני תשתיות שלהם הם מסמנים בשטח יתדות או גבהים של אלמנטים הנדסיים, בדיוק כפי שתכנן המתכנן.

ישנם מודדים שעובדים לרוב עבור המגזר הפרטי וישמחו להכין עבורכם מפת מדידה להיתר או מפת as-made. אם תבקשו מהם ללוות תוכנית בנין עיר או להכין תוכנית לצורכי רישום (תצ"ר), רוב הסיכויים שהם יגידו לכם שהם לא עושים עבודה מהסוג הזה ויפנו אתכם למשרד אחר.

לפניכם רוב התחומים בהם עוסקים המודדים המוסמכים:

מיפוי מצבי/טופוגרפי – הכנת מפות מדידה רגילות ללקוחות פרטיים או ללקוחות מוסדיים ו/או ציבוריים. מפה מצבית כוללת את מדידת המצב בשטח כפי שהוא ועליו מעלים את גבולות המגרש או גבולות החלקה.

מדידות הנדסיות – מדידות הנדסיות לרוב מבוצעות לצורך סימון והתוויית אלמנים הנדסיים כגון: סימון קצות הכביש, גובה האספלט,מיקום וגובה גשרים, סימון מיקום הגדר או הצבע שאמור להיות על הכביש. תחום זה כולל בתוכו את תחום הכמאות (חישובי כמויות).

ליווי תכנון סטטוטורי – הכנת מיפוי מצבי לתוכניות מפורטות בקנ"מ 1:500 עד 1:1,250 ותוכניות על שטחים נרחבים יותר, כגון תוכניות מתאר מקומיות ו/או מחוזיות שנערכות בקנ"מ של 1:2,500 או 1:5,000.

מיפוי פוטוגרמטרי ואורתופוטו (צילום אוויר מיושר) – מיפוי טופוגרפי באמצעות טיסת צילום ממטוס או באמצעות טיסה של רחפן או טיסן שעליהם מותקנת מצלמה ייעודית. מיפוי פוטוגרמטרי מאפשר מדידת שטחים גדולים יותר, בעיקר לצורכי תכנון, בזמן קצר ביחס למדידה קרקעית.

מערכות מידע גיאוגרפיות (GIS) – מידע על גבי מפה, לשימוש אישי של המודד או לשימוש מסחרי. כיום, כמעט לכל משרדי הממשלה יש מאגר מידע גיאוגרפי, חלקם משתפים אותו עם שאר משרדי הממשלה וחלקם אפילו עם הציבור. אם אתם מעוניינים לראות מה יש למערכת מידע גיאוגרפית להציע, תוכלו לעשות זאת באתר govmap וגם באתר הנדל"ן הממשלתי שם תוכלו לראות את כל העסקות שבוצעו באזור מסויים ע"פ כתובת או גוש וחלקה.

מדידות שונות – מדידות לצורכי הפקעות, מדידות לצורכי איתור תשתיות תת קרקעיות – רק דוגמא למדידות מסוגים שונים שמבוצעות דרך משרדי המדידה.

מדידות פנים – מדידות לצורכי שימור אדריכלי מפורט ומדידות פנים. מדידות אדריכליות הינם מדידת חזיתות של בניין לשימור, תהליך זה נעשה בדר"כ ע"י סורק לייזר. מדידות פנים לאדריכלים ומעצבי פנים מבוצע ע"י סרט מידה ומד מרחק אלקטרוני. אל תחום זה נכניס גם את הכנת תשריטי בית משותף.

והתחום האחרון, התחום שבגינו מקבלים המודדים המוסמכים את הסמכתם: הכנת תצ"רים: תוכניות לצרכי רישום – זה התחום הכי מקצועי שבו מתמחה מודד מוסמך. החל מהקמת ושחזור נקודות הגבול של החלקות מפנקסי המדידה הבריטיים, דרך מדידות מדוייקות של הגבולות הקיימים וכלה בעריכת התצ"רים ורישומם בלשכת רישום מקרקעין.

בסיומו של תהליך רישום התצ"ר, המגרשים התכנוניים כפי שמופיעים בתוכנית המפורטת של האדריכל, הופכות לחלקות ברות רישום בטאבו. מידע נוסף על מסמכי הרישום הנדרשים לרישום פרצלציה, תמצאו כאן.